Kategorie
Artykuły

Przeciwnowotworowe działanie galanginy (galgant)

Przeciwnowotworowe działanie galanginy (galgant)

Galangina jest organicznym związkiem chemicznym należącym do grupy flawonoli, jest związkiem polifenolowym ekstrahowanym głównie z kłączy galgantu. Związek ten jako naturalny antyoksydant, spowalnia rozwój komórek nowotworowych.

Wiele badań wykazało, że galangina przeciwdziała nowotworom: wątroby, piersi, płuc, żołądka, jelita grubego, szyjki macicy czy skóry.

Jak działa galangina

– Ochrania zdrowe komórki. Wykazuje działanie antygenotoksyczne przeciwko rakotwórczym czynnikom środowiskowym i dietetycznym w zdrowych komórkach, hamuje tworzenie komórek nowotworowych.

– Hamuje wzrost, namnażanie i żywotność komórek nowotworowych.

– Doprowadza do apoptozy (uśmiercenia) komórki nowotworowej, prowadząc do jej samobójstwa.

– Pobudza autofagię, czyli degraduje uszkodzone elementy komórkowe, poddając je recyklingowi w celu utrzymania homeostazy w organizmie. Galangina uczestniczy w procesie autofagii, wzmacniając działanie przeciwnowotworowe.

– Hamuje angiogenezę. Angiogeneza jest ważnym procesem fizjologicznym w organizmie, pomaga dostarczać tlen i składniki odżywcze do nowo powstałych tkanek. Angiogeneza jest procesem tworzenia się naczyń krwionośnych, ale proces ten można zaobserwować także podczas rozwoju nowotworu. Dlatego hamowanie angiogenezy jest obiecującą drogą badań nad terapiami przeciwnowotworowymi.

– Hamuje powstawanie przerzutów. Galangina jest silnym związkiem, który jest w stanie zapobiec przerzutom w nowotworach złośliwych.

– Działa synergistycznie wraz z chemioterapeutykami, na przykład z cisplatyną skuteczniej uśmierca komórki raka płuc.

Agata Majcher