Kategorie
Artykuły

Jak zażywać pigwę

Jak zażywać pigwę

Święta Hildegarda zalecała stosować pigwę w przypadku wszelkich chorób reumatycznych: przy artretyzmie, artrozie, arteriosklerozie oraz przy podwyższonym stężeniu kwasu moczowego.

Tabletki z pigwy
Pigwę w formie tabletek zaleca się zażywać kilka razy dziennie, nie połykając ich od razu, tylko pozostawić na języku, aż się rozpuszczą. Kurację stosować co najmniej przez miesiąc czasu.

Mus z pigwy

Do przygotowania musu z pigwy wykorzystuje się miąższ z owoców tego owocu. Jak pisała święta Hildegarda: „Jedzenie surowych owoców nie szkodzi choremu ani zdrowemu. Gotowany lub suszony owoc służy każdemu. Kto cierpi na podagrę, niech je często gotowany i pieczony owoc; rozpuści on truciznę tak, że nie zaatakuje ona nerwów, nie złamie i nie zniekształci członków. ”

Mus z pigwy zaleca się jeść razem z chlebem. Jeśli do musu dodamy sproszkowany galgant, będą mogli po niego sięgać także diabetycy.

Nalewka z pigwy z miodem

Nalewka z pigwy jest kolejnym sposobem na przyswojenie cennych wartości leczniczych z tego owocu. Oto przepis:

Przygotować 1 kg pigwy, szklankę cukru, ½ l wódki, 4 łyżki płynnego miodu, sok z połowy pomarańczy.

Owoce pokroić, umieścić w słoiku, zalać alkoholem i odstawić na 2,3 tygodnie. Pigwę zasypać cukrem, zamknąć słój i postawić w ciepłym miejscu na tydzień, do rozpuszczenia cukru. Codziennie potrząsać słoikiem. Syrop zlać i połączyć z ekstraktem, dodać miód, sok z pomarańczy (można też dodać wyparzoną skórkę), odstawić na 2 tygodnie. Przefiltrować i rozlać do wyparzonych butelek.

Marmolada z pigwy

Warto okresie owocowania pigwy przygotować zapasy marmolady, by przez cały rok mieć możliwość sięgania po to smaczne lekarstwo na stawy. Owoce pigwy nie tylko działają przeciwzapalnie, ale wspomagają również układ pokarmowy.

Przygotować 1 kg pigwy, 700 g cukru. Pokrojoną pigwę zalać w garnku szklanką wody. Gotować pod przykryciem tak długo, aż owoce zmiękną. Przestudzić, zmiksować i przetrzeć przez sito. Gotową masę ponownie wlać do garnka, dodać cukier i odparowywać bez przykrycia na małym ogniu (przez ok. 4 godziny), mieszając od czasu do czasu. Po tym czasie masa zrobi się gęściejsza i ciemniejsza. Gotową marmoladę przełożyć do wyparzonych słoiczków, zakręcić i zostawić do wystudzenia stawiając do góry dnem.

Agata Majcher