Kategorie
Artykuły

Jak zażywać koper włoski

Jak zażywać koper włoski

Tabletki z kopru włoskiego

Hildegarda zachęca, by chcąc się pozbyć nieprzyjemnego zapachu z ust, można sobie pozwolić sięgać nawet po dowolną ilość tabletek z kopru włoskiego w ciągu dnia. Jako lekarstwo uniwersalne, zażywać profilaktycznie przed ciężkostrawnym posiłkiem. Z kolei po posiłku koper włoski złagodzi dolegliwości trawienne, takie jak zgaga, wzdęcia czy zaparcia.

Święta z Bingen zaleca zażywać koper włoski na czczo, gdyż tym sposobem „usunie się zły śluz, zły oddech i zgniliznę.”

Kluseczki na przewlekłe zapalenia

W przypadku przewlekłych zapaleń żołądka, jelit, dwunastnicy, pęcherzyka żółciowego i trzustki, święta zaleca wykonanie takiej oto mieszanki:

Sproszkować: koper włoski, pokrzywę i lubczyk ogrodowy.

Jedną łyżeczkę mieszanki zmieszać z dwiema łyżkami mąki orkiszowej, dodać wodę, jajko, sól i wyrobić kluseczki. Wrzucić na wrzątek i ugotować. Jeść raz dziennie przez 6 do 8 tygodni.

Mieszanka ziołowa usuwa śluz z chorego żołądka, można nią także doprawiać zupy.

Uniwersalny środek dla zachowania zdrowia

Hildegarda przekazała nam wiele zdrowotnych receptur, ale nie wszystkie dotyczyły konkretnych dolegliwości. Jednym z takich przykładów jest uniwersalna, wzmacniająca mieszanka ziołowa poprawiająca przemianę materii, krążenie krwi, o działaniu uspokajającym i poprawiająca koloryt cery.

Jak przygotować taki proszek:
Drobno sproszkować: galgant, korzeń dyptamu, koper włoski i jastrzębiec kosmaczek.
2-3 szczypty mieszanki dodać do kieliszka ciepłego wina i wypić godzinę po obiedzie.

Święta z Bingen zaleca:
Bierze się owoc kopru włoskiego, połowę tej ilości galgantu, następnie połowę tej ilości korzenia dyptamu i z tego połowę ilości jastrzębca. Mieli na proszek rozpuszczony w ciepłym, lecz nie wrzącym winie, przecedza przez chustę i pije dobrą godzinę po jedzeniu. Ten proszek zachowa zdrowie u zdrowego, ale i wzmocni słabego, zapewni dobre trawienie, wzmocni, nada obliczu dobry i piękny kolor i spożyty po posiłku będzie korzystny dla każdego, czy jest zdrowy, czy chorowity.

Sok z kopru włoskiego na melancholię i przygnębienie

Wycisnąć sok z kopru włoskiego i zakonserwować w alkoholu 20%. Co najmniej raz dziennie nacierać sokiem czoło i skronie, klatkę piersiową i podbrzusze. Kurację przeprowadzać przez 4 tygodnie.