Kategorie
Artykuły

Jak zażywać galgant

Jak zażywać galgant

Sproszkowany korzeń z miodem

Korzeń galgantu ma bardzo ostry smak, dlatego, by go nieco złagodzić, zaleca się zmieszać go z miodem w różnych stężeniach:

5 g proszku na 100 g miodu (dawka dla dzieci oraz dla osób z wrażliwymi kubkami smakowymi)
10 g proszku na 100 g miodu
20 g proszku na 100 g miodu
30 g proszku na 100 g miodu

Kurację należy rozpocząć od stężenia 10%. Po każdym posiłku rozpuścić 1-2 szczypty mieszanki w ustach. Stopniowo zwiększać stężenie galgantu. Galgant działa natychmiastowo.

Miód z galgantem pomaga przy bólach serca, mdłościach, zmęczeniu, kolce żółciowej i niestrawnościach.

Powidła z galgantem

Receptury świętej Hildegardy, choć przetrwały wieki, to jednak nie są zbyt precyzyjne. Mimo to dostarczają cennych wskazówek jak leczyć niewydolność serca z towarzyszącymi dusznościami i zastojem krwi w żołądku. To dla tych osób dedykowana jest kuracja z galgantowych powideł. Oto przepis:

2 części majeranku, 2 części nasion selera, 1 część galgantu i odrobinę białego pieprzu zetrzeć na proszek. Dodać nieco ugotowanego miodu i przyrządzić powidła, gotując powoli.

Święta z Bingen zaleca, by powidła zażywać od kilku tygodni do dwóch miesięcy, zaczynając od dwóch razy dziennie (po 1 łyżeczce), stopniowo zwiększając dawkę do 6 łyżeczek dziennie.

Uwagi:
Może wystąpić podrażnienie nerek, dlatego koniecznie trzeba kontrolować i badać mocz. Na początku lub w trakcie kuracji mogą wystąpić biegunki, wówczas należy zmniejszyć dawkę lub dodać więcej miodu.

Tabletki z galgantu

Galgant to najszybciej działający lek nasercowy polecany przez Hildegardę. Działa objawowo, sam w sobie nie leczy choroby. Święta z Bingen dedykuje zażywać tabletki z galgantu jako natychmiastowo działające lekarstwo przy nagłych i silnych zawrotach głowy, zasłabnięciach, bólach serca, ataku dusznicy bolesnej, ataku serca oraz przy gorączce wirusowej.

Stosować przed planowanym wysiłkiem fizycznym lub spodziewanym stresem, bądź w trakcie rozpoczynającego się bólu serca. W tym przypadku Hildegarda radzi rozpuścić 1 – 2 tabletki w ustach, można je ssać lub rozgryźć. W żadnym wypadku nie połykać w całości. Jeśli po 5 – 10 minutach nie nastąpi poprawa, należy powtórzyć proces.

W przypadku zmęczenia lub wyczerpania rozpuścić tabletkę w płynie i wypić.

W przypadku zawrotów głowy rozgryźć dwie tabletki.

Agata Majcher